Challenge Lab 2024: Druhý život pro bioodpad!
Druhý život pro bioodpad. Hackathon Challenge Lab bude řešit využití kávových slupek i zbytků z výroby houbových kompozitů.
V rámci programu EIT Food startuje unikátní hackathon zaměřený na hledání inovativních řešení v oblasti nakládání s bioodpady. Takzvaný Challenge Lab organizuje inovační agentura JIC ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou a nabízí studentům, startupům a inovátorům příležitost řešit reálné výzvy v oblasti udržitelnosti a cirkulární ekonomiky. Obě se týkají bioodpadů – jedna zbytků z výroby kávy, druhá odpadu z výroby materiálů z houbových kompozitů. Hlásit se mohou jednotlivci i celé týmy do 28. října a vítěz si odnese 2000 eur.
Challenge Lab 2024 se koná od 4. listopadu do 17. prosince 2024. Program bude probíhat v hybridním formátu, kombinujícím osobní a online setkání. Týmy mohou vybírat ze dvou navrhovaných výzev. První výzva, ve spolupráci s brněnskou pražírnou Rebelbean, hledá inovativní využití pro kávovou slupku (chaff), vedlejší produkt pražení kávy. Ta druhá, ve spolupráci s firmou Myco, řeší problém kontaminovaných zbytků při výrobě houbových kompozitů. Kromě řešení samotné výzvy čeká na účastníky program plný workshopů, mentoringu i přednášek. Úvodní Kick-off party se koná 4. listopadu 2024, následují workshopy zaměřené na podnikatelské dovednosti a kompetence. Součástí budou i přednášky inspirativních osobností ze světa cirkulární ekonomiky a podnikání. Mezi hosty bude například zakladatel Biopekárny Zemanka Jan Zeman, podnikatel a filantrop Libor Hoření nebo Jakub Henni ze startupu Nesnězeno.
„Challenge Lab 2024 není jen soutěž, je to platforma pro transformaci našeho přístupu k bioodpadům. Věříme, že spojením mladistvého drajvu a odborných znalostí můžeme vytvořit řešení, která budou mít skutečný dopad na náš každodenní život i životní prostředí,“ věří Zuzana Hadašová z inovační agentury JIC, která má výzvu na starosti. Přihlásit se mohou studenti středních a vysokých škol, absolventi, startupy, malé a střední podniky, vědci, inovátoři a podnikatelé v oblasti potravinářství a zemědělství. Zájemci se mohou přihlásit individuálně nebo v týmech do 28. října na webu www.jic.cz/challenge-lab.
Vyvrcholením programu bude finální prezentace projektů před odbornou porotou na začátku prosince. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 17. prosince 2024 na vánočním Studentském Meetupu v Brně a vítězný tým se může těšit na odměnu 2000 eur.
Kontakt pro média: Martin Gillár, gillar@jic.cz, 775 958 907
Presskit (foto, grafika, texty)
Další informace najdete na www.jic.cz/challenge-lab
JIC, podnikání dává smysl
Více než 20 let podporuje inovační agentura JIC podnikavé lidi s dobrými nápady – od startupových začátků až na globální trh. Vznikla na základě regionální inovační strategie, jejímž cílem bylo transformovat a stabilizovat regionální ekonomiku. S podporou JICu tak například vyrostly úspěšné firmy, jako jsou Kiwi.com, Y Soft nebo Flowmon. Celkový obrat klientů JICu dosahuje v nejlepších letech až ke třiceti miliardám korun a jižní Morava má díky těmto firmám 3000 pracovních míst. Startupistům nabízí JIC rady zkušených expertů, mezi kterými jsou úspěšní podnikatelé i zkušení profesionálové na financování, propojování, expanzi nebo investice. Startupům také nabízí akcelerační program JICbooster, jehož cílem je mimo jiné připravit je na jednání s investorem. Programy JICu prošlo za dobu jeho existence také téměř 4000 studentů z brněnských univerzit. Agentura se také podílí na formování inovačního ekosystému, propaguje jižní Moravu v zahraničí pod značkou #brnoregion a mezi její dceřiné firmy a projekty patří kreativní hub KUMST, výzkumné a inovační centrum INTEMAC nebo digitální dílna FabLab.